Roční období v Norsku

Řekneme si, co skrývají v případě mořského rybolovu v Norsku různá roční období a jaké druhy ryb v nich můžeme ulovit.

Řekneme si, co skrývají různá roční období v případě mořského rybolovu v Norsku, kde trvá rybářská sezóna prakticky celý rok. Ačkoliv v listopadu, prosinci a lednu jsou dny opravdu krátké a brzy přichází tma, můžeme se bez pochyby vydat na lov v těchto dnech také. Jsou i případy, že v Norsku zamrzne například fjord a tak se rybáři občas vydávají lovit přímo na led, kde si vyvrtají do ledu dírky a pomocí vertikální přívlače se snaží přesvědčit nějakou tu rybu k záběru. Těchto případů však není mnoho a většinou se golfský proud postará o to, aby k zamrzání vodní hladiny nedocházelo. Nic méně přejdeme k jádru věci a smyslu tohoto článku, ve kterém si řekneme co, které roční období může pro nás rybáře znamenat a jaké druhy ryb může moře skrývat. 

Únor až duben

V tomto období obrovská hejna tresek obecných připlouvají k pobřeží středního a severního Norska za účelem výtěru. Toto období se tak snadno stalo tím nejoblíbenějším obdobím pro lov matečných tresek obecných, které právě v tomto období dosahují neuvěřitelné hmotnosti. V případě, že by se vám podařilo ulovit trofejní tresku obecnou, bylo by to zákonitě právě v tomto období, kdy jsou tresky plné jiker, které u velkých exemplářů mohou přidat na váze až o deset kilogramů a více. V tomto období se tak zvyšují šance na ulovení exempláře tresky obecné s hmotností přes čtyřicet kilogramů. Většina rybářů se však snaží respektovat to, že ryby jdou do tření a cílený rybolov považují za neetický, což rozhodně považuji za správný postoj. V období od února do dubna se také připravte, že počasí nebude žádný med a potkat vás mohou velmi mrazivé teploty, doprovázené severním větrem, který je v krajních případech natolik silný, že můžete mít problémy vůbec vyjet na moře a zachytat si. Počasí v tomto období je velmi proměnlivé a neustálené. Mník mořský, treska tmavá a halibut mají po výtěru. Kromě tresek obecných se v tomto období dá chytnout velká treska tmavá, halibut a vlkouš. Ryby často následují hejna sleďů, která připlouvají do fjordů na výtěr. Nejoblíbenějším způsobem rybolovu je pilkrování nebo přívlač s těžšími gumovými nástrahami. Ryby hledáme ve větších hloubkách a souboje nebývají příliš napínavé z důvodu nízké teploty vody s čím souvisí i menší energie ryb. 

Květen až červen

Toto období je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších mezi rybáři navštěvující norské fjordy od oblasti Bergen až po Norkapp. Toto období je co se počasí týče už podstatně ustálenější, ačkoliv vás ještě může překvapit padající sníh. Ve většině případů už se ovšem se sněhem nesetkáte a teploty budou takřka všude příznivé. Velkou výhodou tohoto období je mimo jiné i to, že v Norsku je v tomto období sílící polární den, který vrcholí v polovině června. To dává rybářům i určitou flexibilitu v rybaření a nadšenci mohou lovit za světla i 20 hodin denně (což samozřejmě není možné praktikovat celý pobyt). Na noc se zpravidla zklidňuje moře a spousta rybářů vyráží na moře ve večerních hodinách. Od května máte možnost narazit na mnohem více rybích druhů, mezi které patří tresky obecné, tresky tmavé, tresky jednoskvrnné, mníci, mníkovci, vlkouši i halibuti. Šanci na jejich ulovení samozřejmě máte i v období od února až do dubna, ale ta šance se rapidně snižuje, jelikož je u pobřeží tolik tresek obecných, že je větší pravděpodobnost, že vaší nástrahu najdou právě dřív ony než jakýkoliv jiný druh ryby. Treska polak je v tomto období ve výtěru a tak ji většinou náhodou chytneme na úplně jiné hloubce, než jsme po zbytek roku zvyklý. Nejoblíbenější metodou pro chytání je přívlač, kterou následuje chytání na maso. Naopak klesá atraktivita pilkrování.

Polovina června až srpen

V tomto období dochází k migraci rybích hejn a to především v jižní části Norska, kde se ryby přesouvají na otevřené moře. Počasí je nestálejší za celou sezónu a v průběhu července není ojedinělé vyrazit na ryby jenom v tričku. Ve středním Norsku dochází k poklesu úlovků tresek obecných, ale mnohem častěji zde narazíme na tresky tmavé, polaky a makrely. Na severu roste četnost ulovených tresek tmavých a halibutů. Zejména v posledních letech se potvrdilo, že pro lov halibutů se jeví jako jedno z nejlepších období právě měsíc červen až srpen. Treska polak je již vytřená a tak se právě v tomto období můžeme dočkat zvýšené potravní aktivity. V průběhu tohoto období připlouvají k pobřeží hejna makrel (konec června až začátek července). Léto se zde nese ve znamení přívlače, protože vysoká teplota vody a hejna makrel lákají ryby do malých hloubek. Společně s přívlačí stoupá i na atraktivitě i lov na maso. Rybou léta je rozhodně halibut, polak a velký mník mořský. Vrcholí borůvková sezóna a začíná hřibová sezóna.

Polovina srpna až září

Toto období je vrcholem pro lov makrel a to na pobřeží jižního, ale také středního Norska. Na severu pomalu začíná konec polárního dne. Ve středním Norsku navíc máte možnost lovit štikozubce, což jsou naprosto fantastické ryby. Počasí je ještě docela stabilní, kazit se začíná většinou až v září. Závěr sezóny je v Norsku oblíbený ve všech oblastech Norska. Je to totiž období, kdy je stále možné čekat velmi pěkné úlovky tresek polak, tresek tmavých, ale i okouníků, mníků a halibutů. Výhodou je vrcholící houbařská sezóna, která může být příjemným zpestřením rybářské dovolené. Navíc v tomto období už je v Norsku mnohem méně turistů, pokud se tedy rozhodnete, že se podíváte na nějakou kulturní památku, budete to mít mnohem jednodušší. 

Norsko je rybářský ráj v každém období

Pokud jste například do Norska ještě nevyrazili, mohu Vás ujistit, že každé období v této zemi skrývá něco krásného. Je to zem s krásnou přírodou a především skvělými zážitky z rybaření. Každé období Vám zkrátka nabídne něco jiného a zajímavého, takže nemohu jednoznačně doporučit termín, který by mohl být nejlepší a je jen na každém, jak si zvolí. 

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO