Norsko a bezpečnost na moři

Řekneme si něco o nevyzpytatelném počasí v Norsku, přílivu a odlivu a především o bezpečnosti na moři.

Před samotnou výpravou do Norských fjordů je potřeba upozornit na to, že počasí je velmi nevyzpytatelné a mění se během několika minut. Při rybolovu v Norsku je potřeba dávat neustále pozor a vnímat veškeré změny počasí, které nastanou, a především na ně včas reagovat. Například tím, že se vyrazíme schovat do fjordu. Za těch patnáct let, co sem jezdím, už jsem zažil několikrát, že se bezvětří změnilo během několika minut ve veliké vlny a měli jsme co dělat, abychom se dostali v pořádku zpět do přístavu. Je dobré ještě před vyplutím sledovat předpověď počasí. Na změnu povětrnostních podmínek tu může mít vliv opravdu spousta věcí, které každý rybář musí vnímat. Často se jedná o blížící se tmavé shlukující se mračna nebo opar nad mořem. Samozřejmě odhadovat počasí se rybář naučí až po mnoha letech, a proto je na místě připomenout si zásady bezpečného rybaření na moři.

Několik zásad, kterými by se měla posádka na lodi v Norsku řídit

  1. Po příjezdu a při samotném přebírání lodě je dobré si loď zkontrolovat a seznámit se s její obsluhou. Správce kempu Vám předá všechny informace okolo motoru, přes navigaci, echolot až po řízení lodě. Doporučuji se zaměřit na problematiku ohledně motoru, ale také ovládání navigace, která Vám kolikrát může pomoci při návratu do přístavu. Jednak může dojít k tomu, že můžete být dezorientovaní nebo padne taková mlha, že nebudete vědět, která strana je která. 
  2. Vždy pamatujte na to, že je potřeba, abyste měli v lodi k dispozici dostatek paliva. Nejlépe si vždy pořídit například dvaceti litrový kanystr navíc, který budete vozit s sebou jako rezervu. Další nezbytnou věcí, která by neměla chybět na palubě lodi je také mobilní telefon, abyste se v případě problému mohli někam dovolat. V nejlepším případě by měli mít všichni rybáři na palubě vlastní mobilní telefon, kdyby se jednomu vybila baterie. Také by jste měli mít uložené číslo na správce. Jednou jsem měl tu čest poznat posádku, která vyjížděla už v trochu podnapilém stavu, což také není ideální a místo telefonu do kapsy strčili foťák. 
  3. Dále také kompas, jelikož když Vás zklame navigace, tak kompas určitě ne a ve své podstatě je na něj prakticky největší spoleh. 
  4. O plovacích vestách snad nemusí být ani řeč. Na každé lodi musí být stejný počet plovoucích vest jako lovících rybářů (případně plovoucích obleků).
  5. Mějte v lodi v záloze teplé oblečení, pro případ, že by se někdo vykoupal. 
  6. Chovejte se k lodi, a především k motoru, jako by byl váš vlastní. Po startu nevytáčejte okamžitě motor do velikých otáček, ale nechte ho zahřát, stejně tak, jako je tomu v případě auta. V případě, že máte opakované problémy se startováním motoru nebo jeho chodem, raději to proberte se správcem. Rovněž pamatujte na to, že motor by neměl běžet stále na plný plyn, pokud jedete na nějakou delší vzdálenost.
  7. Při plavbě sledujte hloubku vody a dávejte pozor na mělčiny i různé výběžky. Raději místo deseti metrů od kraje jeďte například třicet metrů. Tím, že pojedete hned kolem pobřeží a budete si zkracovat vzdálenosti, ušetříte jen minimum benzínu a zvyšujete možnost nehody.
  8. Je potřeba být v pozoru před velikými trajekty a zbytečně nechytat v plavební dráze, jelikož tyto lodě neuhýbají.
  9. Používejte jen palivo, které je motoru určeno, a které vám předá správce. Používat vlastní palivo je zakázané. 
  10. Celá posádka musí mít na sobě buď plovoucí obleky nebo vesty. V případě porušení těchto pravidel hrozí pokuta.
  11. Pokud vyrážíte na vodu ve tmě, mlze nebo za snížené viditelnosti, zapněte na lodi její osvětlení, abyste byli vidět.
  12. V případě, že se chystáte vyjet dál, jeďte tam alespoň dvě lodě. Pokud se rozhodnete jet sami, rozhodně řekněte svým kolegům nebo správci, kam máte namířeno. Někde nemusí být signál, a v případě, že by Vám náhodou přestal fungovat motor by to rozhodně nebyla dobrá situace. 
  13. Nepijte na lodi alkohol nebo jen s mírou. Minimálně řidič by měl být zcela střízlivý a posádka by neměla být na plech. 
  14. Při lovu si k sobě nepřivazujte prut. Co když Vám náhodou zabere sto kilový halibut a zasekne se Vám brzda na navijáku? 
  15. V případě poruchy nebo nehody okamžitě volejte o pomoc a snažte se svojí loď nasměrovat do zátoky, případně někam do závětří. Okamžitě, jak Vám to hloubka dovolí, tak vyhoďte kotvu a lanem ji přivažte k lodi. Vždy se snažte zůstat co nejdéle na lodi a nesnažte se doplavat ke břehu. Voda je zde opravdu studená a více než padesát metrů neuplavete. 
  16. Pořád sledujte počasí, vnímejte změny a snažte se co nejvíce naučit. To hlavní je, mít k moři neustálý respekt, i když si myslíte, že už jste ostřílení mazáci. 

Závěrem několik slov

Na závěr tohoto článku bych chtěl říct, že je zkrátka nutné si uvědomit, že rybolov na moři není rybolov na rybníku nebo našich českých říčkách. Je potřeba nepřeceňovat naše síly a schopnosti, neustále být ve střehu a dávat si pozor. Včas reagovat a snažit se co nejvíce minimalizovat rizika. Později totiž v případě nehody budete jen litovat toho, že jste nebyli dostatečně obezřetní.

Připojené obrázky

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO