Otázky a odpovědi

Rubrika s nejčastějšími dotazy, na které odpoví náš správce kempu.

Jaké vybavení s sebou?

Všechno je popsáno v tomto článku. Nic méně, alespoň stručně a bodově několik věcí, které oceníte.

 • Podvlíkačky, ponožky, čepici, svetr, mikinu. 
 • Plovoucí oblek (Spousta lidí se bojí, že je Norsko nechytne a bude kupovat plovoucí oblek zbytečně. Nebojte Norsko vás dozajista chytne a kdyby přece jenom ne, tak tento plovoucí nepromokavý oblek využijete určitě také při rybolovu v Česku a to zejména v zimním období.) 
 • Hygienické potřeby, krém na opalování, krém na suchou pokožku, fotoaparát, mobil, osobní doklady, polarizační brýle.
 • Pilkrovací prut - nejuniverzálnější je 300 až 600 gramů nebo jít rovnou do 1000 gramového (ten používám já) + multiplikátor, buď elektrický nebo klasický s návinem pletenky na 51 kg. Přívlačový prut vám postačí od 50 do 100 gramů nebo jít do verze 50 až 200 gramů (tu taktéž používám já) + kvalitní celokovový naviják s návinem pletenky s nosností od 5 do 15kg v závislosti na gramáži prutu, kterou použijete. 
 • Monofilní vlasce, fluorcarbony na návazce. Měli by tedy být vždy o slabším průměru než li je vaše kmenová pletenka. 
 • Kvalitní karabinky a obratlíky. 
 • Kvalitní háčky, jigové hlavy.
 • Nástrahy – pilkery, gumové twistery.
 • Zátěže v případě, že se rozhodnete i pro lov mníků či štikozubců od 300 do 1000 gramů. 
 • Kleště, gaf, vylovovací hák. 
 • Závěrem poslední bod - Netahejte toho zbytečně tuny, opravdu se tu netrhá tak jak si mnoho rybářů při první vyjížďce do Norska myslí. Já v průměru utrhnu maximálně jednu nástrahu za jednu vyjížďku.

Jak se k vám dostanu, autem či letecky?  

Můžete k nám letět, většinou jsou letecké spoje z Vídně do Osla a poté přestup na další letadlo z Osla až do Trondheimu, kde bych vás vyzvednul. Já však doporučuji jízdu autem, v našem kempu budete za necelé dva dny cesty a to včetně šesti hodin jízdy na trajektu. Navíc jakmile budete projíždět zdejší přírodou, tak dozajista oceníte to, že budete moci zastavit a pořídit pár fotek. Do auta zároveň pohodlně vměstnáte veškeré své rybářské vybavení a přejedete s ním bezpečně. A cest v Norsku se obávat nemusíte, jsou skvěle udržovány, lze tu jezdit s dvoukolkou i v zimě, jelikož se tu pravidelně odhrnuje a solí.

Jedu autem, jaká cesta bude nejlepší?

Po rezervaci termínu v našem kempu je nutné zarezervovat také trajekt z německého Rostocku do švédského Trelleborgu na této adrese. Nejedná se o nic složitého, když tak vám s tím náš správce Zdenál pomůže po telefonu, facebook messengeru či emailu. Nejprve tedy pojedete na Rostock v Německu. Sem se jede celou dobu po pohodlných dálnicích a jste tu opravdu rychle. Po tom se nalodíte a za zhruba šest hodin budete ve švédském Trelleborgu a odtud už zadáte do navigace Hasvag a pojedete na místo určení.  Doporučuji cestu na Gotebord, dále na Oslo, dále na Elverum, odtud na Trondheim, dále na Steinkjer a odtud až do HasvagCampu.

Letím, jak se s vámi domluvit?

Po rezervaci termínu v našem kempu stačí napsat či zavolat našemu správci Zdenálovi, kdy budete na letišti v Trondheimu a ten pro vás přijede.

Jsme na místě, co dál?

Stačí prozvonit nebo jít hlavním vchodem, kde na vás bude čekat Zdenál, který se vás poté ujme, provede vás tu, ukáže vám bydlení, loď a manipulaci s ní, pak vás pozve na kávu či pivko do své kanceláře, kde vám prozradí dobrá místa k rybolovu.

Ubytovali jsme se, vybalily věci a navázaly své sestavy a nyní hurá na moře?

Přesně tak, hurá na ně! Nejprve je ovšem potřeba zakoupit benzín do lodě, ten koupíte u Zdenála přímo v kempu. Dále je potřeba dávat ze začátku pozor, sledovat okolní podmínky, zdali moc nefouká a pak by byl problematický návrat zpět, v případě, že byste vyrazili daleko. Jinak je dobré se také podívat na naší nástěnce v kempu na aktuální předpověď počasí (hlavně vítr) a časy přílivu a odlivu. Za odlivu je dobré lovit na šelfu, za přílivu kolem našich ostrůvků či ve fjordech.

Co když jsme daleko a hodně se rozfoukalo, nechceme riskovat v takových podmínkách návrat zpět

Pak je dobré se schovat do nějaké zátoky, někam kde tolik nefouká. Rozhodně není dobré zakotvit loď u břehu, jelikož v případě odlivu byste zůstali, vyset na suchu. Většinou se počasí do pár hodin umoudří a vy pak můžete zpět. Kdybyste si náhodou nevěděli rady, tak stačí zavolat Zdenálovi.

Něco nám přestalo fungovat, loď nejede, co teď?

Lodě pravidelně udržujeme a servisujeme, kdyby ovšem náhodou nastal stav, že by vám přestala jet, tak je dobré ihned zavolat Zdenálovi a určit vaši pozici. Nejlepší je podívat se na Google mapy a říct GPS souřadnice, případně popsat, kam jste jeli a kde se nacházíte. Zdenál sedne na svoji loď, přijede k vám, zahákne loď a odveze vás zpět do přístavu. Tato skutečnost ovšem ještě nikdy nenastala, takže se nemusíte strachovat, jelikož naše lodě jsou opravdu spolehlivé.

Vracíme se s úlovky

Potom nastává chvíle, kdy vyskládáte své úlovky na stůl ve filetárně a zpracujete je. Jakmile máte hotové filety, tak je stačí umístit do mrazáku, který vám byl přidělen.

Potraviny jsme si sice dovezly, ale čerstvý chléb nám chybí

V Hasvagu je malý obchůdek, do kterého se stačí zastavit a nakoupit jakékoliv potraviny.

Nemám rybářské náčiní, zlomil jsem prut, přestal mi fungovat naviják

I kdybyste přijeli bez rybářského vybavení, tak se o vás Zdenál postará. Má tu opravdu veliké množství prutů i navijáků, zkrátka výbavy všeho druhu, stačí mu říct a on vám něco půjčí.

Chceme se poradit

Zajděte za Zdenálem i v průběhu vašeho pobytu, kdykoliv budete potřebovat něco vědět. Nevěřili byste, jakou má pak radost, když se někomu podaří ulovit po jeho tipech trofejní rybu. On to tu velmi dobře zná a tak vám velmi rád pobaví, navíc si rád s každým pokecá.

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO