Průvodcování

U nás v kempu je také možné si domluvit vyjížďku s našim rybářským průvodcem a dozvědět se něco nového.

Pokud toužíte po nevšedních zážitcích a nových informacích, tak se v našem rybářském kempu můžete také v jeden den domluvit na průvodcování na moři. Ujme se Vás náš správce Rybostroj, který vám připraví rybářský program a projede s Vámi jeho oblíbená místa i rybolovné techniky.

Rybářská vyjížďka začíná vždy den předem, kdy Vám náš průvodce obvykle řekne, co je potřeba si připravit za pruty, návazce i nástrahy.

Nejprve si den průvodcování rozebereme bodově

  • Příprava prutů, sestav a nástrah den předem. Domluvení na čase odjezdu i na dalších okolnostech přímo s průvodcem.
  • V den výjezdu následuje nanošení Vašich rybářských věcí na palubu lodi, například pruty a boxy s nástrahami. Především je nutné si nezapomenout občerstvení a dostatečné oblečení i s brýlemi. Se vším ostatním bychom si dokázali poradit.
  • Po nastoupení na palubu Vás průvodce usadí a zavelí k výjezdu na první spot, kterým jsou podmořské hory, kde budeme zkoušet lov na hladinové nástrahy (poppery či whopper ploppery).
  • Dalším spotem budou hrany okolo podmořských hor a jigging, neboli lov na veliké gumové rippery, kde budeme zkoušet ulovit trofejní tresku obecnou.
  • Poté vyzkoušíme i lov na maso, nejdříve nachytáme nástražní rybičky a dále zkusíme najít trofejní mníky mořské případně halibuty.
  • Na závěr se zastavíme ještě na podmořských horách vyzkoušet popping, a poté následuje návrat do kempu.

A nyní si rozebereme den průvodcování do detailu

Většinou je náš rybářský program následující. Ze všeho nejdříve vyjíždíme na podmořské hory s výskytem tresky tmavé a tresky polak, kde zkoušíme neobvyklý popping v Norsku. Jedná se o rybolovnou techniku, při které vláčíme po vodní hladině plovoucí poppery či whopper ploppery. Tato rybolovná technika je v Norsku dost neobvyklá a zdali budeme úspěšní je vždy ve hvězdách. Pokud se však povede trefit ten správný den i čas, kdy jsou ryby u hladiny aktivní, věřte mi, že zažijete něco nepopsatelného. Když vidíte jak vám po prchající hladinové nástraze útočí a skáče jedna ryba za druhou, jedná se o úžasný zážitek. Naše úspěšnost je většinou padesát na padesát, pokud se nám ryby nepovede na hladinové nástrahy chytat ihned ze začátku naší vyjížďky, tak to obvykle zkusíme i na jejím konci. 

Po poppingu následuje další rybolovná technika, kterou je jigging. Nyní se již zaměříme na větší ryby, a to především na trofejní tresky obecné. Ty budeme hledat na hranách okolo podmořských hor. Chytat budeme na 20 až 25 centimetrů dlouhé rippery s 250 až 300 gramovou jigovou hlavou. Vzhledem k tomu, že budeme chytat u dna na opravdu veliké a selektivní nástrahy, tak opravdu nikdy nevíme, jakou rybu můžeme přelstít k útoku. Většinou driftujeme hrany z podmořských hor až do osmdesáti metrových hloubek. S nástrahou kopírujeme profil dna a snažíme se různými výskoky napodobovat zraněnou rybičku, která by měla vydráždit velikou tresku obecnou k útoku. Vzhledem k tomu, že budeme chytat na opravdu veliké a selektivní gumové nástrahy, tak nikdy nevíme jakou rybu můžeme přelstít k záběru. Při této rybolovné technice je nutné, aby byl člověk připraven úplně na všechno. A věřte mi, že Rybostroj se bude snažit udělat vše pro to, abyste jednu ze zdejších obrovských tresek dostali na háček.

Po jiggingu následuje lov na maso. S podmořských hor a hran okolo nich se přestěhujeme na větší hloubky. Ještě předtím však nachytáme čerstvé nástražní rybičky přímo na podmořských horách, kde jsme zkoušeli jiggovat a poppovat. Poté odložíme lehčí pruty a vše precizně nachystáme pro lov mníků mořských a halibutů. Na našich oblíbených místech poté pustíme sestavu s celou makrelou či menším kelerem ke dnu a budeme čekat na záběr. Je nutné, aby se člověk stále držel nade dnem a sestavu postupně pouštěl ke dnu a povytahoval. Záběr od mníka mořského či halibuta i v trofejních velikostech může být velmi opatrný, a tak je potřeba se mít na pozoru. Když se nám však povede mníky najít a jednoho z nich ulovit, tak mi věřte, že radost z úlovku bude mít celá posádka. Tyto nádherné a tajemné ryby, připomínající úhoře jsou totiž ve větších velikostech také skutečně statnými bojovníky. Při lovu mníků však můžeme narazit i na halibuta nebo tresku obecnou. Tento způsob rybolovu nás nikdy nepřestane překvapovat, hold lov na reálnou nástražní rybičku má a vždy bude mít něco do sebe.

Pokud se nám povede ulovit trofejní rybu přes jeden metr délky, a bude v pořádku, tak ji po provedení fotek pustíme zpět do svého živlu. Tato podmínka je vždy součástí našeho průvodcování. Chceme totiž, aby se větší ryby, které mají veliký vliv na reprodukci, vracely vodě a mohly tak potěšit i další rybáře.

Pro popping vám bude stačit přívlačový prut v gramáži do 60 až maximálně 100 gramů s navijákem, ve velikosti 3 500 až 4 500 s pletenou šňůřou o nosnosti do 10 kilogramů. Dále pak návazcový monofil o průměru 0,70 mm a poppery či whopper ploppery vážící 15 až 40 gramů.

Pro jigging doporučujeme kratší jiggovací prut (1,80m) s tuhou akcí ve špičce, obvykle v gramáži od 400 do 600 gramů a naviják ve velikosti 6500 s pletenou šňůrou s nosností do 24 kilogramů. Dále pak návazcový monofil o průměru 0,90mm a rippery ve velikosti 20 až 25 centimetrů v gramáži od 250 do 400 gramů.

Pro lov na maso doporučujeme prut v gramáži do 800 až 1000 gramů s délkou 2,1 až 2,4 metru s navijákem ve velikosti 8500 či 9500 s pletenkou o maximální nosnosti do 41 kilogramů. Dále pak kvalitní jednoháčky ve velikost 10/0 a 8/0 a veliké trojháčky. Bižuterii jako fluo hadičky, korálky, chobotničky a vysokopevnostní karabinky, obratlíky i kroužky.

Veškerou výbavu i pruty Vám na místě může za poplatek zapůjčit náš správce. Všechny výše popsané pruty i nástrahy totiž v našem arsenálu máme k dispozici, a tak pokud by Vám zrovna něco chybělo, tak by to nebyl žádný problém.

Samozřejmostí je i to, že v průběhu rybaření Vám celou dobu bude náš průvodce radit a pomáhat. Rovněž bude připraven na to, podebrat Vám a vylovit rybu na palubu a realizovat pro vás fotky pomocí zrcadlovky či natočit váš souboj s rybou na GoPro. Tyto materiály vám pak po příjezdu nakopíruje do vašeho disku.

  • Cena za 1 hodinu průvodcování (minimální doba je 6 hodin) včetně paliva i služeb průvodce je 1 000,- NOK.

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO