Otázky a odpovědi

Rubrika s nejčastějšími dotazy, na které odpoví náš správce kempu.

Jaké vybavení s sebou?

Všechno je popsáno v tomto článku. Nic méně, alespoň stručně a bodově několik věcí, které oceníte.

 • Podvlíkačky, ponožky, čepici, svetr, mikinu. 
 • Plovoucí oblek (Spousta lidí se bojí, že je Norsko nechytne a bude kupovat plovoucí oblek zbytečně. Nebojte Norsko vás dozajista chytne a kdyby přece jenom ne, tak tento plovoucí nepromokavý oblek využijete určitě také při rybolovu v Česku a to zejména v zimním období.) 
 • Hygienické potřeby, krém na opalování, krém na suchou pokožku, fotoaparát, mobil, osobní doklady, polarizační brýle.
 • Pilkrovací prut - nejuniverzálnější je 300 až 600 gramů nebo jít rovnou do 1000 gramového (ten používám já) + multiplikátor, buď elektrický nebo klasický s návinem pletenky na 51 kg. Přívlačový prut vám postačí od 50 do 100 gramů nebo jít do verze 50 až 200 gramů (tu taktéž používám já) + kvalitní celokovový naviják s návinem pletenky s nosností od 5 do 15kg v závislosti na gramáži prutu, kterou použijete. 
 • Monofilní vlasce, fluorcarbony na návazce. Měli by tedy být vždy o slabším průměru než li je vaše kmenová pletenka. 
 • Kvalitní karabinky a obratlíky. 
 • Kvalitní háčky, jigové hlavy.
 • Nástrahy – pilkery, gumové twistery.
 • Zátěže v případě, že se rozhodnete i pro lov mníků či štikozubců od 300 do 1000 gramů. 
 • Kleště, gaf, vylovovací hák. 
 • Závěrem poslední bod - Netahejte toho zbytečně tuny, opravdu se tu netrhá tak jak si mnoho rybářů při první vyjížďce do Norska myslí. Já v průměru utrhnu maximálně jednu nástrahu za jednu vyjížďku. 

Mohu se k vám dostat i letecky?  

Můžete k nám pohodlně letět. Velmi výhodná je letenka z Krakova do Trondheimu, která je nejlevnější a zdaleka nejrychlejší (let trvá necelé 3 hodiny). Ceny letenek se pohybují od 3 500,- do 6 000,- včetně dvou 20kg zavazadel a jednoho 10kg příručního zavazadla. Čím dříve si letenku objednáte, tím lepší cenu dostanete. Auto můžete nechat přímo na letišti v hlídaných garážích za přibližně 800,- na deset dní. Další jsou letecké spoje z Prahy nebo Vídně do Osla a poté přestup na další letadlo z Osla do Trondheimu, kde bych vás vyzvednul. Já však doporučuji jízdu autem, v našem kempu budete za necelé dva dny cesty a to včetně šesti hodin jízdy na trajektu. Navíc jakmile budete projíždět zdejší přírodou, tak dozajista oceníte to, že budete moci zastavit a pořídit pár fotek. Do auta zároveň pohodlně vměstnáte veškeré své rybářské vybavení a přejedete s ním bezpečně. A cest v Norsku se obávat nemusíte, jsou skvěle udržovány a lze tu bezpečně jezdit i v zimě, jelikož se tu pravidelně odhrnuje a solí.

Jedu autem, jaká cesta bude nejlepší?

Po rezervaci termínu v našem kempu je nutné zarezervovat také trajekt z německého Rostocku do švédského Trelleborgu na této adrese. Nejedná se o nic složitého, když tak vám s tím náš správce Zdenál pomůže po telefonu, facebook messengeru či emailu. Nejprve tedy pojedete na Rostock v Německu. Sem se jede celou dobu po pohodlných dálnicích a jste tu opravdu rychle. Po tom se nalodíte a za zhruba šest hodin budete ve švédském Trelleborgu a odtud už zadáte do navigace Hasvag a pojedete na místo určení. Doporučuji cestu na Göteborg, dále na Oslo, dále na Elverum, odtud na Trondheim, dále na Steinkjer, za ním se dáte odbočkou na Namsos a ve městě Sjøåsen odbočkou doleva na Lauvsnes. Po cestě narazíte na odbočku na Hasvåg, kde se nachází cíl Vaší cesty HasvågCamp.

Letím, jak se s vámi domluvit?

Co nejdříve po rezervaci termínu v našem kempu stačí napsat či zavolat našemu správci Zdenálovi, kdy budete na letišti v Trondheimu a ten pro Vás přijede.

Jsme na místě, co dál?

Stačí zavolat nebo jít hlavním vchodem, kde na vás bude čekat Zdenál, který Vás provede, ukáže Vám bydlení, loď a manipulaci s ní, pak vás pozve na kávu do své kanceláře, kde vám poradí dobrá místa k rybolovu.

Ubytovali jsme se, vybalili věci a navázali své sestavy a nyní hurá na moře?

Přesně tak, hurá na ně! Nejprve je ovšem potřeba zakoupit benzín do lodě, ten koupíte u správce přímo v kempu. Ještě před cestou na moře je nutné se podívat na aktuální povětrnostní podmínky a jak se budou v následujících hodinách měnit. Všechny důležité informace najdete na webových stránkách nebo na naší nástěnce u filetárny. Důležitou informací je i příliv a odliv. Za odlivu je dobré lovit na šelfu, za přílivu kolem našich ostrůvků či ve fjordech. Před každou vyjížďkou si nezapomeňte plovoucí vestu a bednu na ryby.

Co když jsme daleko a hodně se rozfoukalo, nechceme riskovat v takových podmínkách návrat zpět

Pak je dobré se schovat do nějaké zátoky, někam kde tolik nefouká. Rozhodně není dobré zakotvit loď u břehu, jelikož v případě odlivu byste zůstali vyset na suchu. Většinou se počasí do pár hodin umoudří a vy pak můžete zpět. Kdybyste si náhodou nevěděli rady, tak stačí zavolat Zdenálovi.

Něco nám přestalo fungovat, loď nejede, co teď?

Lodě pravidelně udržujeme a servisujeme. Kdyby se ovšem náhodou nastalo, že by vám přestala jet, tak je dobré ihned zavolat Zdenálovi a určit podle navigace Vaši pozici. Nejlepší je podívat se na Google mapy a říct GPS souřadnice, případně popsat, kam jste jeli a kde se nejspíš nacházíte. Nejlepší pro orientaci jsou ostrůvky. Zdenál sedne na svoji loď, přijede k vám a pokusí se loď na místě opravit, aby jste mohli pokračovat v rybolovu. Při větším problému zahákne loď a odveze vás zpět do přístavu.

Chytili jsme rybu a chceme si ji ponechat

Každou rybu je potřeba usmrtit a vykrvit. Nejlepší způsob je ji klepnout a přeříznout žaberní oblouky. Takto zabitou rybu necháme v plastové bedně.

Vracíme se s úlovky a co teď?

Potom nastává chvíle, kdy vyskládáte své úlovky na stůl ve filetárně a zpracujete je. Jakmile máte hotové filety, tak je stačí zabalit a umístit do mrazáku, který vám byl přidělen podle čísla apartmánu.

Potraviny jsme si sice dovezli, ale čerstvý chléb nám chybí

V blízkosti jsou hned dva obchody s potravinami. Jeden je v Jøsundu a druhý je v Seterviku. Do obou obchodů je to přibližně 20 minut jízdy. Pokud jste přiletěli, stačí poprosit správce, který Vás do obchodu zaveze.

Nemám rybářské náčiní, zlomil jsem prut, přestal mi fungovat naviják

I kdybyste přijeli bez rybářského vybavení, tak se o Vás správce kempu postará. Má tu opravdu veliké množství prutů i navijáků, zkrátka výbavy všeho druhu. Stačí mu říct a on vám něco půjčí.

Chceme se poradit

Zajděte za správcem i v průběhu vašeho pobytu, kdykoliv budete potřebovat něco vědět. Nevěřili byste, jakou má pak radost, když se někomu podaří ulovit po jeho tipech trofejní rybu. On to tu velmi dobře zná a tak vám velmi rád poradí, navíc si rád s každým pokecá.

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO