Nádherný halibut na biggameový hook!

23. 08. 2021
Petrův zdar přátelé, právě nastává období, které je vhodné pro lov mníků i halibutů. Včera jsem si tedy řekl, že bych jednu z těchto nádherných mořských příšer zkusil přelstít k záběru.

Petrův zdar přátelé, právě nastává období, které je vhodné pro lov mníků i halibutů. Včera jsem si tedy řekl, že bych jednu z těchto nádherných mořských příšer zkusil přelstít k záběru. Do karet nám totiž nahrávalo i počasí, kdy bylo celý den pod mrakem a vítr do 6 metrů za sekundu. Nachytal jsem si tedy nástražní rybičky, z nichž jsem později udělal filety, které jsem napíchnul na biggameový háček, který je primárně určen k lovu žraloků či tuňáků.

Už dlouho jsem chtěl takové selektivní rybaření vyzkoušet. A když na takové háčky chytají nádherné ryby v teplých mořích, proč by to nemohlo fungovat i tady, na severu. Už tu nějaký čas na tento hák chytám a připravuji video o tom, jaké má plusy či mínusy. Do plusové kolonky si včera pár bodů tento bighook určitě zapsal, jelikož jsem díky němu dokázal ulovit i zdolat nádherného halibuta.

Filety z celkem třech menších kelerů jsem pustil ke dnu a vyčkával na záběr. Asi po dvou hodinách přišel první kontakt, ryba mi to však ihned po záseku uřízla o ostrou hranu. Navázal jsem si tedy novou sestavu a driftoval dál. Po dalších dvou hodinách jsem zahlásil, že se bude jednat o poslední drift a jak tomu bývá, tak právě v něm mi na devadesáti metrové hloubce přichází záběr.

Okamžitě mi těžkne prut, ani nestíhám sekat, jen instinktivně přizvedávám ruku a okamžitě cítím odpor, stejně tak jako bych vysel u dna. Toto ovšem není vázka, toto je ryba a nebude malá! Snažím se ji dostat co nejdříve ode dna a ostrých hran. Využívám maximální sílu prutu i brzdy navijáku. Halibuta se mi daří otočit a namotávám první cenné metry pletenky. Ve sloupci ovšem přichází během souboje několik nádherných výpadů.

Jó poslouchat vřískající naviják když to halík rozjede, to je skutečně jedním slovem nádhera. Teď už zbývá jen několik metrů, oba jsme unavení, jak halibut, tak i já. Nechci udělat žádnou chybu a tak nepospíchám. Pomalu ale jistě dostávám halibuta k hladině. Jednou rukou chytám silon, druhou rukou odkládám prut a šmátrám po vylovovacím gafu. V tom začne halibut typicky tančit hlavou a cítím jak mi škube celou rukou, kterou právě držím návazcový silon. Vzápětí se mi ale daří ho dostat do lodi a následuje obrovská radost.

Tohle byl zase zážitek, na který budu vzpomínat po celý zbytek života. Přeji vám přátelé z Petrova cechu, ať máte podobných zážitků co nejvíce. Právě přesně kvůli nim do Norska jezdíme. Ať vám to jezdí, ahoj!

Připojené obrázky

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO