Krásné počasí, čistá voda, zjemnění sestav a trofejní polak

10. 05. 2023
Petrův zdar přátelé, opět se vám hlásíme z Norska. Poslední dny byly skutečně nádherné a dle předpovědi má být olej i v nadcházejících dnech.

Petrův zdar přátelé, opět se vám hlásíme z Norska. Poslední dny byly skutečně nádherné a dle předpovědi má být olej i v nadcházejících dnech. Voda je velmi čistá a tak jsou ryby poměrně náchylné na silné sestavy. Když však člověk začne zjemňovat ihned se to propíše na efektivitě.

Například s návazci 0,90mm, byť jsou z fluorcarbonu nepřicházejí od polaků a kelerů téměř žádné záběry. Jakmile člověk přejde na 0,50mm a méně, tak se záběrů dočká. To samé platí i o velikosti nástrah. Ty větší gumové nástrahy okolo 15cm zatím nejsou tak úspěšné. Ovšem menší twistery či kopýtka do 12 cm přinášejí úspěch.

Podařilo se nám zdolat několik pěkných polaků i kelerů. Na jemné pruty je to skutečně zážitek. Michal si udělal nový rekord v podobě nádherného polaka, který měl rovný metr. Vzápětí však ulovil i krásnou obecňačku. Vše na malinké gumové nástrahy, jemný návazec a proutek do 50 gramů.

Tloušťka a tuhost návazce v posledních dnech hraje velikou roli. Pokud zkrátka člověk používá jemnější návazec, který nemá takovou tuhost, mnohem lépe rozpracuje nástrahu. Pomalejší pohyb nástrahy je totiž v posledních dnech také efektivnější než ten rychlý. Tedy nikam nespěchat, odhodit nástrahu, počkat až dopadne ke dnu a pak v pomalém tempu vláčet.

Testoval jsem výše popsané na šelfu. Na čtrnáctce jsem začal s návazcem 0,90mm a žádný záběr. Poté 0,70mm a opět nic. Pak už 0,50mm a chodil záběr za záběrem. Když jsem do toho i odlehčil jigovou hlavičku a použil tu do 30 gramů v doprovodu s gumovou nástrahu do 12cm, nebyla nouze o chvíle kdy každý nához končil zásekem.

Doporučoval bych také používat gumové nástrahy, které jsou měkčí. Mnohem lépe totiž pracují při pomalejším vedení nástrahy. Ty tvrdší gumy sice déle vydrží, ale za to nebývají tak efektivní a nemají tak dobrý chod při pomalém vedení nástrahy, které v poslední době bylo mnohem úspěšnější, než rychlejší pohyb.

Připojené obrázky

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO