Když vítr nedovolí vyjet na moře

08. 08. 2020
Petrův zdar přátelé, už jste někdy slyšeli o pstruhu mořském neboli zkráceně mořanovi? V podstatě se jedná o migrující formu pstruha obecného. Brakická (mísící se voda u přítoku řeky do moře) i běžná slaná voda mu zkrátka vyhovuje a svědčí tomu i to, že může v těchto podmínkách dosahovat opravdu velikých rozměrů.

Petrův zdar přátelé, už jste někdy slyšeli o pstruhu mořském neboli zkráceně mořanovi? V podstatě se jedná o migrující formu pstruha obecného. Brakická (mísící se voda u přítoku řeky do moře) i běžná slaná voda mu zkrátka vyhovuje a svědčí tomu i to, že může v těchto podmínkách dosahovat opravdu velikých rozměrů. Trofejní exempláře mohou měřit i více než jeden metr. Nejčastěji se na ně jezdí do Dánska, běžně je lze ulovit ovšem i v Norsku a narazit na něj můžete prakticky u všech pobřeží evropských moří. I my se na tyto stříbrné a velmi bojovné krasavce čas od času rádi vydáme, a tak zasíláme fotky a informace z našeho posledního výletu. 

Na rybolovu v ústí řeky do moře mě nejvíce baví ta neustále se opakující myšlenka, že člověk nikdy neví jak velikou rybu může zapřáhnout. Přitom však musí chytat na velmi jemné vybavení, jelikož se jedná o chytré ryby, které není vůbec jednoduché přesvědčit k záběru. Kolikrát tedy několik hodin jen nahazujete, převazujete a zase nahazujete bez úspěchu. Často taky vidíte jak mořani skáčou a loví z hladiny kousek od vás, a i přes to máte problém je přesvědčit k záběru. Pamatuji si, jak jsem strmě stál zabroděný ve vodě, sledoval to nádherné okolí a skákající pstruhy všude okolo a neustále jsem přemýšlel nad tím, co udělat jinak. Ani mi v té chvíli nedocházelo, že je příliv a moje taška s nástrahami na břehu už je napůl ve vodě. Rychle, ale opatrně jsem se tedy vydal zpět a každým krokem dával pozor na kluzké řasy a kameny. Tašku jsem odnesl o pár metrů dál a opět se brodil zpět do brakické vody plné života. 

Často člověk vyzkouší celou škálu nástrah od plandavek, třpytek až po gumové ráčky, žabičky, červíky. Pro mě byl vždy nejefektivnější způsob lov na mouchu. Když se pstruzi mořští ukazují daleko ode mě, použiji patnácti gramové sbirulino a stodvacet centimetrů dlouhý návazec na jehož konec uvážu velikou mušku v přírodní barvě. Pokud se pstruzi ukazují blíž tak raději sáhnu po muškařském prutu a chytám na suchou mouchu kousek od sebe. 

Přesvědčit mořana k záběru není jednoduché, když už vám to ovšem tato ryba sebere, tak to opravdu stojí za to. Mořští pstruzi jsou neuvěřitelní bojovníci, kteří dají do souboje úplně všechno. Často vám vymotají i několik desítek metrů vlasce či pletenky, a poté ve snaze vytřepat nástrahu vyskočí nad hladinu a vy se jen modlíte, aby háček držel pevně a souboj pokračoval. Lov těchto krasavců si člověk velmi rychle zamiluje. Především proto, že to není nic snadného, a také pro jejich bojovnost a krásu. 

V okolí našeho kempu máme několik nádherných ústí řek do moře, kde lze tyto krásné ryby ulovit. Když je tedy škaredě, často naše hosty vypravujeme či posíláme vlastním automobilem právě do těchto míst, kde se mohou pokusit ulovit pstruha či lososa. 

Připojené obrázky

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO