Roční období v Norsku

Řekneme si, co skrývají v případě mořského rybolovu v Norsku různá roční období a jaké druhy ryb v nich můžeme ulovit.

Řekneme si, co skrývají různá roční období v případě mořského rybolovu v Norsku, kde trvá rybářská sezóna prakticky celý rok. Ačkoliv v listopadu, prosinci a lednu jsou dny opravdu krátké a brzy přichází tma, můžeme se bez pochyby vydat na lov v těchto dnech také. Jsou i případy, kdy v Norsku zamrzne například fjord, a tak se rybáři občas vydávají lovit přímo na led, kde si vyvrtají do ledu dírky a pomocí vertikální přívlače se snaží přesvědčit nějakou tu rybu k záběru. Těchto případů však není mnoho a většinou se golfský proud postará o to, aby k zamrzání vodní hladiny nedocházelo. Nic méně přejdeme k jádru věci a smyslu tohoto článku, ve kterém si řekneme co, které roční období může pro nás rybáře znamenat a jaké druhy ryb může moře skrývat. 

Únor až březen

V tomto období obrovská hejna tresek obecných připlouvají k pobřeží středního a severního Norska, za účelem výtěru. Toto období se tak snadno stalo tím nejoblíbenějším obdobím pro lov matečných tresek obecných, které právě v tomto období dosahují neuvěřitelné hmotnosti. V případě, že by se Vám podařilo ulovit trofejní tresku obecnou, bylo by to zákonitě právě v tomto období, kdy jsou tresky plné jiker, které u velkých exemplářů mohou přidat na váze až o deset kilogramů a více. V tomto období se tak zvyšují šance na ulovení exempláře tresky obecné s hmotností přes čtyřicet kilogramů. Většina rybářů se však snaží respektovat to, že ryby jdou do tření a cílený rybolov považují za neetický, což rozhodně považuji za správný postoj. V období od února do dubna se také připravte, že počasí nebude žádný med a potkat Vás mohou velmi mrazivé teploty, doprovázené severním větrem, který je v krajních případech natolik silný, že můžete mít problémy vůbec vyjet na moře a zachytat si. Počasí v tomto období je velmi proměnlivé a nestálené. Mník mořský, treska tmavá a halibut mají po výtěru. Kromě tresek obecných se v tomto období dá chytnout velká treska tmavá, halibut a vlkouš. Ryby často následují hejna sleďů, která připlouvají do fjordů na výtěr. Nejoblíbenějším způsobem rybolovu je pilkrování nebo přívlač s těžšími gumovými nástrahami. Ryby hledáme ve větších hloubkách a souboje nebývají příliš napínavé z důvodu nízké teploty vody, s čímž souvisí i menší energie ryb. 

Duben až květen

Počasí začíná být značně ustálenější. Příroda se začíná probouzet. Sice sem tam ještě můžeme potkat sněhově přeháňky, ale to už je více méně v tomto období ojedinělý jev. Teplota vody je nízká a čistota značně vysoká. I proto je potřeba v tomto období zjemnit vaše sestavy. Ve fjordu je zajímavý rybolov, po zimě je tu často veliké množství potravy, kterou následuje zejména treska tmavá a treska obecná (především kolem lososích sádek). Na podmořských horách na moři se už daří najít tresku polak. Většinou to není o častých záběrech co se týče polaků v tomto období, ale když už záběr příjde, tak se jedná o hezčí exemplář. Často v tomto období, stejně tak jako na přelomu září a října máte největší šanci na ulovení trofejního exempláře tresky polak. Treska tmavá se ve fjordu a kolem sádek jak už jsem zmínil zdržuje ve velikých počtech. Většinou jsou to ryby od 60 do 100cm. Na pobřežním šelfu a na hranách je to s kelerem však úplně jinak. Tady se v tomto období zdržují černá torpéda okolo 30cm nebo naopak okolo 120cm. Takže i v případě těchto ryb je šance na trofejní exemplář. Jen je nutné vytrvat a prochytat se k takové rybě. Zkrátka a dobře co se týče přívlače je toto období o menší hojnosti záběrů, ale když už záběr příjde, může se jednat o velmi slušnou rybu. Tím, že se chytá na jemnější sestavy, abychom rybu vůbec přesvědčili k záběru, tak je i souboj velmi záživný. Doporučuji v tomto období na přívlač používat nejčastěji návazce z fluorcarbonu 0,30 až 0,50mm, kvůli vysoké čistotě vody. Zároveň nástrahy, kopyta či twistery ve velikosti 7,5 až 12cm. Co se týče pilkrování či jiggovaní, nejedná se o špatné období. Ale opět, je nutné používat spíš menší nástrahy, jelikož i veliké ryby nejčastěji sbírají vytřené rybičky, zejména sleďě. Větší nástrahy mohou být v tomto období pro větší predátory až příliš nepřirozené. Lov na maso v tomto období není úplně efektivní. Mnohem lepší měsíce začínají v červnu a efektivita lovu na maso vrcholí v srpnu, září a říjnu. Nic méně i na maso lze ulovit mníky či halibuty. Jde spíš o to, že se tyto ryby mohou zdržovat na větších hloubkách než v pozdějším období, proto není až tak snadné je lokalizovat. Nic méně když už je lokalizujete, můžete jich ulovit hned několik na jednom místě.

Červen až červenec

Počasí je v tomto období většinou velmi ustálené. I teploty rostou vysoko, mnohdy může být přes den i okolo 20 stupňů. Přes noc je již sice vidět od půlky května, v tomto období je však viditelnost v noci ještě lepší. Proto pokud přes den přece jen zafouká, tak v noci je většinou situace úplně jiná a vítr se sklidňuje. Pomalu ale jistě sem najíždí hejna makrel. To kdy tu přesně makrely jsou, je každý rok jiné. Někdy už začátkem června, jindy až v půlce tohoto měsíce. Nic méně makrely následují početná hejna všech možných druhů ryb. Na podmořských horách kolem šelfu je tedy pořádně živo. Kolem podmořských hor se často chytají na přívlač tresky tmavé ve sloupci a tresky obecné u dna. Polaci jsou již ve velikých počtech na mělčinách a jejich lov je z toho důvodu velmi zábavný. Není to o trofejních exemplářích, ale spíš o častých záběrech. To samé lze říci o treskách tmavých kolem podmořských hor. Tím, že jich je tu opravdu veliké množství od 60 do 80cm, tak je velmi složité se prochytat k exemplářům přes 1 metr délky. V tomto období je tu zkrátka veliké množství ryb a tak je to o častých záběrech. Samozřejmě i trofejní ryba se může povést, jen není jednoduché se k ní v přívlači prochytat. Pro ty co tedy touží po zábavě s přívlačovými pruty o makrelách, polacích, kelerech či treskách obecných v hojném počtu je to ideální období. Lov na maso už je zajímavější než v předešlích měsících, jelikož mníci a halibuti se již zdržují ve větší blízkosti podmořských hor. Problém je v tom, že je tu opravdu hodně potravy a tak je přesvědčit k záběru není tak jednoduché. Kdo je však trpělivý, má už vysokou šanci na ulovení velikého halibuta či mníka v tomto období. Jigging či pilkrování již funguje i s většími nástrahami. Mnohem více však doporučuji kombinovat přívlač s lovem na maso. Naturální nástraha zkrátka bude vždy efektivnější než jigging či pilkrování a ve vašem případě kdy tu trávíte omezený počet dní je to efektivnější varianta. Pokud však lov na maso nepreferujete, tak na hranách kolem podmořských hor mohou dobře fungovat jiggovací nástrahy od 15 do 20cm. Co se týče přívlače tresky tmavé, tak doporučuji kopyta 12 až 15cm, pilkery už bych v tomto období nepoužíval, kvůli velikému množství ryb. Zkrátka a dobře potřebujete něco selektivnějšího, nástrahu, kde není háček či trojháček dole a snadno ji dobere i menší ryba. Pilker využijete maximálně při lovu nástražních rybek. U polaků stále platí jako po celý rok nástrahy ve velikosti 7,5 až 12cm, nejlépe twistery, zoomy, ale občas i kopýtka. 

Srpen až září

Nejlepší období pro lov na maso, jak na halibuty, tak na mníky či tresky obecné. Ale hezky postupně. V srpnu není přívlač moc efektivní. Proč? Protože je tu obrovské množství malé potravy. Ryby jako jsou keleři či polaci jsou přesycení. Zatímco zmíněné druhy ryb, které se nejčastěji zdržují u dna jsou velmi aktivní. Jelikož první vlna makrel už je za námi a makrely tu sice stále v hojných počtech jsou, ale stejně tak jako ostatní vytřené rybky se zdržují spíš u hladiny či ve vrchní části sloupce. Proto když pustíme nástražku ke dnu, tak často nečekáme dlouho na záběr. Srpen je bezpochyby nejlepší období pro lov halibutů, okouníků a mníků. Ti co tedy vydrží absolvovat dlouhé drifty okolo podmořských hor se spoustou potravy s nastraženou makrelou mají vysokou šanci na úspěch. A veliké exempláře mníků často potkáme i v menších hloubkách, dokonce i v 50 až 100 metrech. V srpnu bych tedy já osobně odložil přívlač více stranou a věnoval se raději hlubinným predátorům. Září je stále výborný termín pro lov na maso. Narozdíl od srpna už ale vytřené potravy ve sloupci není tolik, jelikož vlivem menších teplot se pomalu ale jistě začínají stěhovat ke dnu. Co to znamená? To, že v září máme vysokou šanci na úlovek trofejní tresky polak. Treska tmavá ve větších rozměrech se už tak často nezdržuje ve sloupci, nýbrž u dna na větších hloubkách. Proto jejich lov není jednoduchý a tak bych se raději zaměřil na polaky kolem ostrůvků, mělčin, na podmořských horách a kombinoval to s lovem na maso. Září taktéž bývá jedno z nejlepších období pro lov mořských pstruhů a lososů v ústí řek do moře. Jelikož především v září začne více pršet a zvedne se hladina řek. Voda se trochu zakalí a dostane se do ní větší množství drobné potravy. Mořan ani losos už pak nebývá tím pádem tolik ostražitý. Začátkem srpna už je v noci tma. Nic méně den je stále velmi dlouhý, rybařit lze až do pozdních večerních hodin (22 hodina). I v září je světlo přibližně do 18 až 19 hodiny večerní. V srpnu je počasí velmi stálé. V září už začíná pravidelněji foukat, ale stále se lze často dostat s lodí na moře. A když by to náhodou nešlo, tak kromě mořanů a lososů je toto období taktéž suveréně nejlepší pro lov na feeder či splávek ze břehu. V srpnu i září si to tu užijí taktéž milovníci hub a borůvek.

Říjen až listopad

Počasí už začíná být poměrně nestálé. Častěji prší a fouká. Nic méně stále lze z přístavu vyjet na ryby. Rybaření je v tomto období lepší v okolních fjordech, jednak je tu menší drift a také je tu koncem sezóny potrava, která z moře migrovala právě sem. Kolem lososích sádek je až neuvěřitelné množství tresek tmavých. U dna je taktéž veliké množství halibutů a tresek obecných. Tudíž na přívlač je tu opravdu zábava. Pokud se dostaneme na otevřené moře, preferoval bych lov polaků na podmořských horách a kolem ostrůvků. V tomto období to nebude již o častých záběrech, ale za to o pěkných exemplářích tohoto rybího druhu. Lov na maso už není tak jednoduchý jako v srpnu či září, jelikož se kolem pobřezí a fjordu začínají objevovat početná hejna žraloků ostrounů. Tudíž okamžitě co dopadne vaše nástraha ke dnu, tak se do ní vrhnou tito agresivní predátoři. Nic méně stále je možné na maso ulovit halibuta či mníka, akorát není jednoduché udržet trpělivost skrz zmíněné žraloky. A když už jsme u těch žraloků, tak kromě ostrounů v tomto období máme největší šanci na ulovení žraloka sleďového a to dokonce i v obrovských rozměrech. Já mám toto období velmi rád kvůli své pestrosti. Jednak je to jedno z nejlepších období pro lov mořských pstruhů a lososů a taktéž pro lov na feeder či splávek ze břehu. Nic méně i na moři lze ulovit všechny možné druhy ryb, žraloky a člověk tak nikdy neví na co v tomto období narazí. Nutno podotknout, že moře začíná být opět křišťálové čisté kvůli klesající teplotě vody. Proto je dobré v tomto období zjemnit naše koncové sestavy. Je taktéž dobré myslet na dostatečný počet vrstev oblečení, včetně té poslední, voděodolné. Tma začíná okolo 17 hodiny večerní a vidět je okolo 8 hodiny ranní. Pokud toužíte po nevšedním vikingském zážitku, rozhodně vám toto období mohu doporučit.

Norsko je rybářský ráj v každém období

Pokud jste například do Norska ještě nevyrazili, mohu Vás ujistit, že každé období v této zemi skrývá něco krásného. Je to země s krásnou přírodou, a především skvělými zážitky z rybaření. Každé období Vám zkrátka nabídne něco jiného a zajímavého, takže nemohu jednoznačně doporučit termín, který by mohl být nejlepší a je jen na každém, jaký si zvolí. 

Sdílet tuto stránku

EN DE CZ NO